Домашната котка, въпреки своите малки размери може да бъде много агресивна. Нейните оръжия - острите зъби и нокти, оставят много белези по ръцете и краката на стопаните. Как да предотвратите котешкото хапене? Ето няколко съвета:
1. Социализирайте малкото котенце в много ранна възраст правилно
Канете си често гости, за да свикне с други хора. Ако мислите по-нататък да си вземате още един домашен любимец – срещайте го с други котки и кучета. Имайте в предвид, че възрастната котка се социализира по-трудно, от колкото по-младата.
2. Научете децата да го галят нежно
Една от най-честите причини поради които котките хапят, е страхът. Малките котенца са много чувствитетелни на възраст от 2 до 14 седмици и помнят цял живот преживявания от този период. Ако децата се държат грубо с малкото коте, то ще има впредвид това отношение към него и ще очаква подобно поведение от всички деца. А защитната реакция ще бъде хапане и драскане!
3. Награждавайте доброто поведение при игра
Игрите у дома с любимката ни могат да бъдат много приятен завършек на тежкия работен ден! Но котаната може да се улиса и играта да загрубее! Щом започне да хапе или да драска с нокти, веднага прекратете играта! Извикайте силно „Не“ или „Престани“ и се махнете! Ако се държи добре, възнаградете я щом се наиграе с нещо вкусно!
4. За да задоволите ловните инстинкти на котаната, осигурете ѝ играчка, която да гони и да преследва вместо Вас.
По природа котките са хищници, които обичат да ловуват! 15 мин., два пъти на ден са достатъчни, за да бъде щастлива и спокойна, след като е преследвала и хванала своята „плячка“. А Вие ще можете да я погалите без да се притеснявате, че ще Ви ухапе, тъй като е изморена и да чуете нейното мъркане.