Запознайте се с осем уникални създания от животинския свят:
8. Нарвал – китът еднорог Китът нарвал не е нито най-големият, нито най-известният вид кит. Това, което го прави уникален е израстък на горен ляв зъб, който много прилича на рог (в превод от латински името му означава еднорог). С този рог могат да се похвалят само мъжките индивиди. Нарвалите са разпространи в студените на води на Северния Атлантик и Северния ледовит океан.
7. Ангорски заек – заекът топка Голяма топка от косми?! Всъщност това е ангорският заек! Неговата родно място е областта Ангора в Турция, от която произхождат ангорските котки и кози. Дължината на космите на този уникален заек е между 8 и 10 см.
6. Balaeniceps rex - Китоглава чапла
Китоглавата чапла, често наричана и китоглав щъркел, е доста голяма птица (височина 1.3 м и тегло близо 7 кг) с уникален клюн, с който главата ѝ може да се оприличи на кит. Тя е разпространена в източна Афика. В менюто ѝ влизат влечуги, риби и дребни бозайници.
5. Macropinna Microstoma – рибата с прозрачна глава
Macropinna Microstoma или рибата с прозрачна глава, е малка, дълбоководна риба, за която напълно важи изразът „има очи на гърба“. Тя може да гледа във всички посоки през прозрачния щит на главата си. Интресен за учените е фактът, как този фин, прозрачен щит успява за издържи на огромното налягане на дъното.
4. Pelochelys cantorii - Гигантската костенурка с мека и плоска черупка
Гигантската костенурка е разпростанена в Югоизточна Азия и днес е застрашена от изчезване, тъй като се счита за деликатес. Среща се в сладководни басейни. Дължината на представителите на вида е повече от 2 м, а теглото им надминава 50 кг. Горната част от черупката ѝ – карапаксът няма рогови щитчета, както при другите костенурки, изграден е изцяло от кожа и по краищата е еластичен.
3. Риба сопол – най-безформеното същество Рибата сопол е разпространена около Австралия и Тасмания, на дълбочина от 800 м. Тялото ѝ няма никакви мускули. Вместо това е изградено от желеподобна материя. Макар и да е не ядлива, рибата сопол е застрашена от изчезване. Причината е, че попада често в мрежите на рибарите, тъй като съжителства с омари, раци и други морски същества, които са любима храна на много хора.
2. Рак Йети – косматият рак
Ракът Йети е открит през 2005 г във водите на Тихия океан. Името си получава заради пухкавия си външен вид, напомнящ много на гъстата бяла козина на снежния човек Йети. Неговата дължина достига 15 см. Някои учени смятат, че по косматите щипки на рака йети, живее бактерия, която пречиства водата от отровните минерали във водата и по този начин му помага да оцелее.
1. Ай Ай – смесица от други животни Ай ай е най-големият нощен примат в света. Той има уникален външен вид, но всъщност е откраднал по-малко от други животни – голяма котка, с лице на невестулка и уши на прилеп. Крайниците му приличат на човешки ръце. Ай ай е наричан още и мадагаскарска ръкножка, заради дългия и тънък пръст на предните лапи. Той има универсално приложение – за хранене, лов, почистване, дори и за пиене на вода.