Add to cart Animation
19.02.2014
Птици
Новини
7
  В санданското село Струма долетя първият щъркел. Той се появил около 10 февруари и е заел отново старото гнездо върху тополата близо до къщата на Костадин Златков в центъра на селото. 

  Предполага се, че щъркелът е мъжки и е дошъл да "стегне" семейното жилище, преди да долети и женската. Вече трета година село Струма първо посреща щъркел - преди това се случваше най-напред в близкото село Микрево в община Струмяни. 

  Сегашното е най-ранното пристигане на предвестника на пролетта и се приема за нормално на фона на меката зима и топлия февруари с регистрираните температурни рекорди. Пристигането на ранния гост за местните хора е и надежда за добра година, за здраве и плодородие.
 
  Общо пет щъркелови "апартамента" по дървета, покриви и електрически стълбове очакват обитатели в село Струма. То е разположено край едноименната река, а това означава, че щъркелите могат да откриват в района жаби и друга предпочитана храна. Затова и в селищата край най-голямата река в този южен край има много щъркелови гнезда, които всяка пролет оживяват и се пълнят по-късно с ново поколение малки, които до есента израстват, преди да отлетят.


Източник: www.novini.bg


Вход    Регистрация
Коментари (7)
Коментар 1 от lasi0413
10:48ч
19.02.2014г.
:o
Коментар 2 от mafia1971
10:50ч
19.02.2014г.
(thumb up)
Коментар 3 от bijuuto
11:11ч
19.02.2014г.
:*
Коментар 4 от poli.tu4
11:46ч
19.02.2014г.
Браво на господина - да почисти и ремонтира апартамента преди любимата да се върне от отпуската си от юг.(thumb up)
Коментар 5 от robloxx
12:19ч
19.02.2014г.
Браво браво.:P
Коментар 6 от fanta_1999
08:43ч
19.02.2014г.
охооо ние отдавна си имаме щъркели:D
Коментар 7 от sisi_min
07:14ч
22.02.2014г.
(heart)