Add to cart Animation
28.03.2014
Любопитно
11

В менюто на представителите на вида Голяма панда се включва основно бамбук, но според резултатите от ново изследване застрашените черно-бели мечки обичат и десерт, твърди публикация на сп. "PLoS ONE".


Бамбукът е любим на пандите и съдържа малко захари. В експеримент с обикновена и подсладена вода авторите на проучването от центъра "Монел" във Филаделфия са установили, че пухкавите създания предпочитат някои естествени подсладители като галактоза, глюкоза, лактоза, и особено фруктоза и захароза, допълва БТА.


Специалистите са стигнали до заключение, че пандите притежават функционални рецептори за сладко, които, подобно на хората, им дават възможност да усещат специфичния вкус.


Допуска се, че сладките храни са присъствали в менюто на черно-белите мечки преди хората да ги "заточат" в бамбуковите гори на настоящото им високопланинско местообитание в западната част на Китай.


Въпросът, на който са потърсили отговор изследователите, е дали пандите всъщност усещат сладък вкус. Симпатичните животни по принцип са растителноядни, а техните предшественици са били месоядни. В еволюционния процес много хищници са изгубили рецепторите си за сладко и не проявяват интерес към този вкус. Пример за това са всички животни от семейството на котките.


Те не усещат сладкия вкус и съответно не го харесват. Настоящото изследване ще помогне на специалистите да разберат по-добре хранителните предпочитания на пандите, което ще им е от полза в усилията за съхраняването на застрашения вид.




Източник: inews.bg



Вход    Регистрация
Коментари (11)
Коментар 1 от shokolad13
03:37ч
28.03.2014г.
:*
Коментар 2 от hachiko1943
07:56ч
28.03.2014г.
(thumb up)
Коментар 3 от marinova71
08:03ч
28.03.2014г.
Интересно :)
Коментар 4 от fanta_1999
08:33ч
28.03.2014г.
(heart)
Коментар 5 от sisi_min
11:02ч
28.03.2014г.
(heart)
Коментар 6 от cvetelina.totova
12:08ч
29.03.2014г.
Да мисля,че бамбука е сладък(wasntme)
Коментар 7 от vesela.veseliak
05:27ч
29.03.2014г.
:*
Коментар 8 от italiqnetsa1
01:58ч
29.03.2014г.
;)
Коментар 9 от wanila_ais
02:20ч
29.03.2014г.
И аз(thumb up)
Коментар 10 от mv2365
05:43ч
29.03.2014г.
Много интересна статия. (thumb up)
Коментар 11 от coolgirliony
12:10ч
30.03.2014г.
(thumb up)