Add to cart Animation
07.02.2014
Любопитно
14

През тази година се навършват 70 години от деня на свалянето на обсадата на Ленинград по време на Втората световна война (днес гр. Санкт Петербург, Русия).

 

От зоопарка в началото на войната били евакуирани 80 от най-ценните животински видове към гр.Казан, но по-голямата част от богатата колекция останала в града.

 

Ленинградският зоопарк често попадал под обстрел. Хвърлените от германските изтребители бомби разрушавали много сгради и помещения. Много животни загинали. Но служителите не губели надежда. Те спасявали ранените животни, превръзвали ги, грижели се със сетни сили.

 

Храната за животните свършвала в блокирания град. Служителите подбирали убитите на улиците коне, събирали плодове в парковете, събирали жълъди и жънели засъхнала трева от градините. Било много трудно да се намери храна за хората дори. (Дневната дажба за хората в обсадения град била половин филия твърд черен хляб.)

 

Когато парното в зоопарка било спряно, то сътрудниците разглобили дървен атракцион, за да служи за дърва за огрев за някои топлолюбиви животинки.

 

Градът също помагал на зоопарка. Когато маймуната Елза родила своето малко, тя била много изтощена и нямала мляко, с което да го кърми. Тогава майките от един родилен дом събирали донорско мляко, за да се храни малкото маймунче. И в онези години рядко оцелявали родените в зоопарковете животни, но в обсадения Ленинград маймунчето оцелява!

 

 

 

Специално внимание заслужава хипопотамката КРАСАВИЦА, която в онези години била втората по големина хипопотамка в света – много ценен екземпляр. Преди войната Красавицата получавала 36-40 кг храна за ден, но в блокадния град за нея се старали да събират поне 4-6 кг плодове и трева, а за да се запълни стомаха й и запарвали трици и стърготини. Бегемотката оцелва благодарение на грижите на Евдокия Дашина, която всеки ден докарвала с шейна 40 кофи прясна вода от река Нева за басейна на Красавицата. Затопляла водата, давала й да пие, обливала своята приятелка. Мажела кожата й с камфорно масло, за да не изсъхне и да не се напука. Красавицата много се плашела от бомбите и по време на обстрел Евдокия лягала до хипопотамката, прегръщала я и я успокоявала. Така Красавицата оцеляла.

 

 

След края на войната 16 сътрудници на зоопарка били наградени с медали „За отбраната на Ленинград”.

 

Източник: http://red-sovet.su/post/17787/leningrad-during-the-siege-of-the-zoo

 



Вход    Регистрация
Коментари (14)
Коментар 1 от Abc
09:48ч
08.02.2014г.
(thumb up):)
Коментар 2 от naomita1
11:15ч
08.02.2014г.
(thumb up)(thumb up)(thumb up)
Коментар 3 от tanichka03
11:20ч
08.02.2014г.
(thumb up)(thumb up)(thumb up):):):)
Коментар 4 от robloxx
11:26ч
08.02.2014г.
:P:P:P:P:P:P:P:P:P(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up)(thumb up):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
Коментар 5 от myzaa
11:38ч
08.02.2014г.
(thumb up):) Добре, че е имало добри хора!!!
Коментар 6 от nellichkata_natali
02:26ч
08.02.2014г.
:):):)
Коментар 7 от hachiko1943
03:00ч
08.02.2014г.
(heart)
Коментар 8 от sisi_min
06:17ч
08.02.2014г.
(heart)
Коментар 9 от tedi_2001_4
06:29ч
08.02.2014г.
(thumb up)
Коментар 10 от fanta_1999
07:39ч
08.02.2014г.
:o
Коментар 11 от anineto
07:39ч
08.02.2014г.
:o
Коментар 12 от nha02
08:07ч
13.02.2014г.
(heart)
Коментар 13 от s75v98s02
09:20ч
16.02.2014г.
(heart):o
Коментар 14 от s75v98s02
11:44ч
17.02.2014г.
Прекрасни са!