Add to cart Animation
05:02 17.08.2012
Котки
Любопитно
1480
1

     Доминацията на домашните любимци застрашава множество видове.


     Видеокамери, окачени на домашни котки, проследиха превръщането на кротичките писанки в диви тигри, щом настъпи нощ в дворовете на град Атенс в САЩ. Котешката камера осигури доказателство, че бродещите навън котки убиват средно по 2,1 животни на седмица. Също така бяха заснети и моментите на рисково поведение у мъркащите домашни любимци, като пълзене през водосточни тръби и пресичане на много натоварени пътища.


     “Изчислихме, че около 30% от наблюдаваните котки успяват в улавянето и убиването на плячка и реализират по едно убийство средно на всеки 17 часа навън”, казва Кери Ан Лойд от Университета в Джорджия. Друг любопитен факт е, че противно на популярния мит, едва 23% от котките носят плячката си у дома. Домашните котки ловят много видове животни, сред които гущери, полевки (полски мишки) катерици, птици, жаби, малки змии и други.


     Без особена изненада, птиците наброяват 13% от всички убийства.

    

     “Ако екстраполираме резултатите от изследването до размерите на цялата страна и включим освен домашните и уличните котки, откриваме че всички те убиват над 4 милиарда животни годишно, сред които поне 500 милиона птици. Преследването от котки е причината всеки един от три вида птици в САЩ да е застрашен”, казва Джордж Фенуик, президент на Американската конвенция за защита на птиците.


     Освен това камерите установяват, че домашните котки не само са заплаха за дивата природа – те подлагат на риск и собствения си живот. Младите мъжки котараци са най-големите авантюристи, а най-честите опасности, на които се подлага средната домашна котка са:

  1. Пресичане на улици (45%)
  2. Срещи с непознати котки (25%)
  3. Ядене и пиене на вещества далеч от дома (25%)
  4. Изследване на водосточни тръби (20%)
  5. Навлизане в пренаселени зони, в които могат да се окажат в капан (20%)
  6. Изследването се базира въз основа на 37 часа видео материал на всяка от 55-те домашни котки, включени в експеримента.



Източник: spisanie8.bg



Вход    Регистрация
Коментари (1)
Коментар 1 от magi_74@mail.bg
05:22ч
17.08.2012г.
Доста потаен живот водят.Хубаво е че са се сетили да ги следят.:D(thumb up)